اخبار مرکز

حسین بهاروند، در لیست دو درصد برتر پژوهشگران پر استناد جهان

دکتر حسین بهاروند، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان، در لیست دو درصد برتر پژوهشگران پر استناد جهان قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه رویان، دکتر حسین بهاروند، عضو هیأت علمی و رئیس پژوهشکده زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان، در حوزه پزشکی بالینی، در لیست دو درصد برتر پژوهشگران پر استناد جهان قرار گرفت.
نسخه چهارم این پژوهش در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی و توسط انتشارات الزویر و با همکاری تعدادی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد منتشر شده است که به عنوان «شاخص استنادی مرکب» مجموعه‌ای از چند شاخص استنادی مجزا است که پژوهشگران دانشگاه استنفورد در مقاله سال ۲۰۱۶ میلادی خود معرفی و محاسبه کرده اند. این شاخص‌ها مبتنی بر تعداد استنادات دریافتی مقالات دانشمندان و جایگاه‌های نویسندگی آن‌ها (الگوی هم-نویسندگی) و شاخص هرش می‌باشد؛ این فهرست در کشور ما با نام «فهرست دانشگاه استنفورد» شناخته شده و مورد توجه رسانه‌ها و مؤسسات قرار گرفته است.
هدف این پایگاه داده، ارائه مجموعه‌ای از سنجه های استنادی استاندارد شده برای ارزیابی تأثیر استنادی دانشمندان در رشته‌ها و حوزه‌های علمی مختلف در سطح جهان است.
بر اساس تازه‌ترین به روزرسانی این پایگاه داده، دامنه پوشش داده‌ها از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۱ میلادی است. این فهرست دربرگیرنده نویسندگان پراستناد براساس شاخص استنادی مرکب و جزو دو درصد پراستناد در ۲۲ حوزه موضوعی اصلی و ۱۷۶ حوزه فرعی می‌باشد که نام حسین بهاروند، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در این لیست آمده است.
در آخرین نسخه این پایگاه داده، با محاسبه استنادات فقط در سال۲۰۲۱میلادی، تعداد ۱۸۷۰ پژوهشگر از بین تعداد کل ۲۰۰۴۰۹ پژوهشگر بین المللی با وابستگی سازمانی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور دارند. شایان ذکر است که تعداد پژوهشگران ایرانی در دو سال اخیر در مقایسه با سال های گذشته، رشد چشمگیری داشته است.
در آخرین نسخه این پایگاه داده، با محاسبه استنادات در طول دوره خدمت علمی در بازه ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۱میلادی، تعداد ۷۱۵ پژوهشگر با وابستگی سازمانی جمهوری اسلامی ایران از بین تعداد کل ۱۹۵۶۰۵ پژوهشگر بین‌المللی از جمله حسین بهاروند حضور دارند.
پروفسور حسین بهاروند، محقق برجسته ایرانی در حوزه زیست‌شناسی پژوهشگاه رویان، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی (ص) در سال ۲۰۱۹میلادی و برنده جایزه TWAS (آکادمی جهانی علوم) در سال ۲۰۱۹ میلادی می‌باشد.
Provided byRoyan Institute